Wietnamska przygoda
Do zrobienia przed wyjazdem – KAŻDY DZIAŁA SAM
WIZA
Trzy najważniejsze rzeczy o e-visie:jest ważna tylko miesiąc (około 30 dni)*; , jest jednokrotnego wjazdu; uiszcza się jednorazowo opłatę 25 USD. Podczas aplikacji trzeba wgrać na stronę zeskanowaną stronę paszportu i zdjęcie paszportowe, a także wypełnić formularz. Zdjęcie musi być w kolorze, natomiast skan paszportu może być czarno-biały. (Zmniejszcie format pliku, jeśli się nie wgrywa.) Pamiętajcie też, żeby 10 razy sprawdzić czy na pewno wszystkie dane osobowe się zgadzają. Jeśli się pomylicie i wniosek zostanie odrzucony, opłata nie jest zwracana!
Wniosek wypełniamy tylko i wyłącznie na tej stronie: https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu
zakup lotu Hai Phong (HPH)
Da Nang (DAD)
Zakupu dokonujemy na stronie: https://www.vietnamairlines.com/nz/en/home  Lot, który nas interesuje to lot o 17.55 o numerze. Osoby, które lecą tylko z podręcznym maja loty dostępne za 35eur, a Ci którzy zabierają bagaż muszą wybrać opcję economy LITE za 46$.
Za loty najlepiej zapłacić kartą walutową lub revolutem.
zakup lotu Da Nang (DAD) Da Lat DLI
Zakupu lotu dokonujemy na stronie: https://www.bambooairways.com/vn-en/  Lot, który nas interesuje to lot 8.05-9.15, QH 2315, koszt ok 40$
ZALOŻENIE REVOLUTA
To duża wyprawa, mnóstwo rozliczeń, we wszystkich możliwych walutach, absolutnie nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć bez jakiejś wspólnej platformy. Revolut jest darmowy i super prosty, no i nie ma lepszych przeliczników walut niż tam. Więc klikamy w link i działamy.
https://revolut.com/referral/?referral-code=agnieswaz!SEP1-23-AR
Co tam się będzie działo?
8.listopada
przylot, transfer do hotelu
Sonata Central Hotel&Spa
9 listopada Hanoi
Pagoda tran quoc, świątynia literatury, Old Quarter – Old Quarter (tam zresztą mamy hotel) istniała już w czasach imperialnych. Było to centrum handlu ulokowane przy Cesarskiej Cytadeli, do dzis zachowało się sporo budynków z tamtego okresu, Teatr na Hoan Kiem, Jezioro Zwróconego Miecza,Świątynia Jadeitowej Góry (Ngoc Son Temple), The Huc – Most Porannego Światła Słońca, Dzielnica francuska- metropole legend hotel, opera), train street, mauzoleum Ho Chi Minh. kolejność zwiedzanych obiektów będziemy ustalac na bieżąco. Podzielimy to zwiedzanie na dw dni. Wieczorem 9.11 pójdziemy na spektakl teatr na wodzie, a później na słynna train street bo własnie w okolicy 19-20 przejeżdżaja co najmniej 2 pociągi.
10 listopada
Poranne zwiedzanie Hanoi, nocny autobus do Sapa
hanoi/autobus sapa
11 listopada Sa Pa
Trekking Sapa Sapa – miasteczko leżące na wysokości 1500-1650 m n.p.m. na północnym zachodzie Wietnamu. Zostało założone przez Francuzów, na terenach dawniej znanych jedynie okolicznym plemionom, jako miejsce wypoczynku i odpoczynku od letniego gorąca Hanoi i okolic. Górski region Sapa  zamieszkany jest przez wiele mniejszości etnicznych: H’Mong, Czerwonych Dao, Tay, Giay. Poznasz gościnność ludu gór i spróbujesz ich specjałów
12 listopada
Trekking Sapa i nocny autobus do Hanoi
sapa/autobus hanoi
13 listopada Ha Long Bay
Aautobus do Ha Long i zaokrętowanie, rejs
Podczas całodniowej wycieczki po zatokach Ha Long i Lan Ha przeżyjemy prawdziwą przygodę. To nie tylko okazja do podziwiania krajobrazów, ale także możliwość kąpieli w lazurowej wodzie, popływania kajakiem, czy zjedzenia pysznego lunchu na łodzi. Zobaczymy też najstarsze wioski rybackie w Wietnamie
14 listopada
Rejs po zatoce, wieczorny lot do Da Lat
halong/lot da nanghotel hoi an
transfer lotnisko/hotel hoi an
15 listopada Hoi An
To niezwykle urokliwe miasteczko z ponad 3000 letnią historią już pod koniec lat 90. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowy klimat i piękna architektura sprawiają, że tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Noce są tu pełne kolorowych lampionów,  a za dnia można spotkać wielu ulicznych artystów,  ludowych muzyków i  tancerzy.  Magię tego miejsca najlepiej odkrywać zwiedzając labirynt poplątanych, wąskich uliczek.
Na ten dzień zaplanowałam dla Was poranne zwiedzanie okolicy Hoi An na rowerach i wycieczkę do słynnego złotego mostu na zachód słońca. Cały osrodek , reklamowany przez lokalne władze turystyczne jako „Da Lat prowincji Danang”, została założona w 1919 roku przez francuskich kolonistów. Powstały tu ośrodek, miał być miejscem wypoczynku francuskich turystów. Ba Na Hills położone jest powyżej 1500 metrów nad poziomem morza z widokiem na Morze Wschodnie i otaczające góry. Stanowi wspaniałą odskocznie od dręczonej upałem nizinnej części Wietnamu. W XXI wieku kompleks uległ znacznej rozbudowie, bijąc przy tym kilka rekordów Guinessa. Ukończona w 2013 roku kolejka linowa może się pochwalić największą odległością między stacjami i największą zmianą wysokości. Już sama podróż wagonikiem dostarcza wielu spektakularnych widoków. Najświeższą i zarazem najciekawszą atrakcją powstałą w ostatnim czasie na Ba Na Hills jest otwarty w 2018 roku Golden Bridge (Złoty Most). Jego imponująca i niezwykle oryginalna konstrukcja zachwyciła Instagram i turystów z całego świata.
16 listopada
Na ten dzień zaplanowałam Wam czas wolny, ale wiem, ze sa osoby, które chciałyby zobaczyć My Son, a ja ze swojej strony polecam Wam Marble Mountains. Można jechac na wycieczkę do jednego z tych miejsc, można na wycieczkę łączoną, a można dać sobie spokój i odpocząć w Hoi An lub na plaży w pobliżu. Tym osobom, które będą chciały gdzies pojechać, oczywiście pomogę wszystko zorganizować. Do My Son można tez pojechać na wschód słońca.
Murble Mountain, swiatynie 5 żywiołów To skupisko pięciu wzgórz marmurowych i wapiennych znajdujących się w wiosce Non Nuoc. Stanowi miejsce pielgrzymek, gdyż w licznych naturalnych jaskiniach od wieków budowano wpierw hinduskie, a następnie buddyjskie sanktuaria. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku. Nazywane są również Górami Pięciu Żywiołów, gdyż poszczególne wzgórza noszą nazwy: Kim Son – góra metalu, Moc Son – góra drewna, Thuy Son – góra wody, Hoa Son – góra ognia oraz Tho Son – góra ziemi.My Son stanowi pozostałość po hinduistycznym sanktuarium religijnym ku czci Śiwy, narodu który nazywa się Czamowie. Zamieszkiwali oni w środkowy Wietnamie w państwie Czampa, w okresie od II do XIX wieku. Pierwsze budowle w My Son powstały w IV wieku, a używane były do XV wieku. Później podobnie jak Angkor popadły w zapomnienie i w posiadanie przejęła je dżungla. Powodem upadku sanktuarium był wzrost liczby ludności wyznającej buddyzm i przejęcie władzy na tym terenie przez Wietnamczyków. Budynki zostały „ponownie odkryte” przez Francuzów pod koniec XIX wieku
17 listopada
W zależności od pogody tego dnia popłyniemy na rajską wyspę Cham Island.Wyspa Cham (lub Cu Lao Cham, Hon Lao) to największa wyspa archipelagu Cham, położona 16 km od wybrzeża Hoi An. Ma powierzchnię 15 km2 i jest domem dla 3000 ludzi, którzy mieszkają głównie wokół głównego portu. Otoczona z jednej strony plażami, a z drugiej stromymi klifami jest idealnym miejscem do odpoczynku, opalania i snorkowania
W razie gdyby pogoda nam nie dopisywała zapraszam Was do cesarskiego miasta Hue. Warta uwagi jest szczególnie historyczna warstwa miasta i jego liczne zabytki związane z cesarskim rodem Nguyễn, ale nie brakuje tu również widocznej w architekturze gołym okiem mieszanki epok i ustrojów politycznych.  Huế jest niepowtarzalnym kolażem różnych etapów historii kraju, widocznych obok siebie jak chyba nigdzie indziej w Wietnamie. Zobaczymy Cesarska Cytadele,  otoczona wysokim murem mieści w sobie Zakazane Purpurowe Miasto, Pałac Cesarski, Rezydencję Diên Thọ (“Pałac Przedłużenia Długowieczności”) i Trường Sanh (“Pałac Długiego Życia”), Ogrody Królewskie, czy Teatr Królewski. Zobaczymy też najstarszą pagodę w Hue THIÊN MỤ i grobowce królewskie.
18 listopada
To chyba najdłuższa trasa jaka mamy do pokonania, pociąg jedzie z Hoi An do Mui Ne półtora dnia plus godzinę autobusem. Wybieramy więc opcję samolot plus 4h transferu do hotelu.
lot Da nan da lat, transfer do mui Ne, hotel
19 listopada
Dzień wolny, śpimy w hotelu z basenem więc można skorzystać, albo tez udać się na plażę na zasłużony odpoczynek.
20 listopada
Koniec wylegiwania się, na ten dzień zaplanowałam dla Was jeep safari. Będą białe i czerwone wydmy, charakterystyczne punkty widokowe i farma smoczych owoców.
21 listopada
Poranny odpoczynek na plaży i popołudniowa trasa do Sajgonu autobusem.
22 listopada
Sajgon, oficjalnie od 1975 roku Ho Chi Minh zwany też perła orientu. Budzi skrajne emocje, albo się go kocha, albo nienawidzi, ale jak zawsze warto samemu poczuć i odwiedzić. Zaczniemy od Zaczynamy od Willi Phuong Nam [1] – jednego z największych i najpiękniejszych wciąż istniejących kolonialnych budynków. Wiadomo, że została zbudowana ok. 1920 r. przez Wietnamczyka dorobił się fortuny na handlu kamieniami szlachetnymi, dalj mamy na trasie War Remnants Museum, chętni mogą zwiedzić i zobaczyć wietnamski punkt widzenia i szkody wyrządzone przez Amerykanów, To Ho Con Ruy, jezioro żółwia, katedra Notre Dame of Sajgon, kolonialny budynek poczty, hotelle de ville czyli rausz miejski, Opera wzorowana na Petit Palais w Paryżu i przystanek na Ben Thanh Food Market, Bitexco Financial Tower -3 najwyższy budynek w Wietnamie, no a wieczór spędzimy na Bui Vien. Nie wiem czy da się tam przebywać, ale to trzeba zobaczyć. To najgłośniejsza ulica imprezowa jaką widziałam na świecie.
23 listopada
Dziś czas na wycieczkę, zaczniemy od Cu Chi to system tuneli znajdujący się około 70 km od Ho Chi Minh. Ich pierwotna długość sięgała ponad 200 km, natomiast do dziś zachowało się 120 km. Tunele zostały wybudowane przez Wietkong podczas wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Znajdowały się tam szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały. My wejdziemy do środka, by w pełni doświadczyć tego miejsca!
Mekong, nazywany też „Rzeką Dziewięciu Smoków”, jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Indochińskim. Delta Mekongu to rejon niezwykły, o niepowtarzalnym krajobrazie, który współtworzą liczne odnogi i kanały w brunatnozielonym kolorze, po których pływają wąskie łodzie na których kwitnie handel Podobno to ostatnie chwile, żeby zobaczyć to zjawisko.
24 listopada
ostatnie spacery i zakupy
wylot
transfery lotnisko
25 listopada