30.03 – 2.04.2024 Święta Wielkanocne w Atenach

Ateny są dzisiaj jednym z najważniejszych punktów turystycznych Europy, gdzie bogata historia przeplata się z nowoczesnym duchem czasu. To tutaj balansuje się między gwarem i bałaganem a dumą z monumentalnej kultury, która zrodziła demokrację i stała się kolebką cywilizacji. Ateny skrywają w sobie niezwykłą historię, moc zabytków oraz wiele nowoczesnych atrakcji.

30.03

Poranny lot do Aten, transfer do hotelu i popołudniowe zwiedzanie wzdłuż trasy zabytków antycznych z przewodnikiem.

31.03

Po śniadaniu jedziemy pod budynek Parlamentu, aby o 11.00 uczestniczyć w uroczystej zmianie warty honorowej. Honorową wartę pełni tam elitarny odział greckiego wojska, Gwardia Prezydencka. Żeby zostać jej członkiem, trzeba spełnić liczne wymagania odnośnie wzrostu, wyglądu i budowy ciała. Pełnienie honorowej warty trwa godzinę i w tym czasie żołnierze nie mogą się w ogóle ruszać. Jedynie po pół godziny wykonują kilka specjalnych ruchów w celu rozluźnienia mięśni. Mundury żołnierzy warty honorowej są identyczne z tymi, jakie nosili greccy żołnierze podczas walk z Turkami w 1821. roku. Spódnica (fustanela) ma zaprasowane 400 fałd upamiętniających 400 lat niewoli tureckiej. Na głowie żołnierze noszą czerwoną czapkę fario / φάριο na wzór tureckiego fezu, mają też specjalne czerwone trzewiki tsarouhia / τσαρούχια z doczepionymi pomponami, w których kiedyś był ukryty mały nóż.

Jeśli pogoda nam dopisze to zaraz potem wsiadamy w tramwaj i jedziemy wypić drinka na plażę. (Kalamaki/Edem)

Po chwili relaksu udamy się na spacer po najstarszych i najbardziej urokliwej części miasta. Plaka, która zajmuje tereny po północno-wschodniej stronie Akropolu i składa się z wąskich, kolorowych uliczek, prowadzących raz to w górę, raz w dół. Historyczna część stolicy stanowiła centrum Aten, wypełniona była agorami, łaźniami i bibliotekami. Dzisiaj jest mekką turystów. Znajdziemy tutaj kilkusetletnie kamienice, sklepy z pamiątkami, restauracje i muzea. Częścią Plaki jest osiedle Anafiotika. Powstało tam blisko kilkadziesiąt domów wzorowanych na architekturze pochodzącej z Wysp Cykladzkich.

1.04

Poranek wykorzystamy na zwiedzanie najsłynniejszej atrakcji Aten. Akropol uważany jest za najważniejszą i najsłynniejszą atrakcję w Atenach. Monumentalny kompleks starożytnych świątyń położony jest na wysokości 150 m. Miejsce można podziwiać z każdego punktu stolicy. Na wzgórzu znajduje się Partenon, czyli Główna Świątynia i dom Ateny, który należał kiedyś do grona cudów świata. Zobaczymy też Erechtejon (świątynia poświęcona bogini mądrości oraz Posejdonowi) i wejście do Akropolu, czyli Propyleje.

2.04

Dzień na odpoczynek na plaży. Można popłynąć na wyspę Evia albo Egina. Jest tez możliwość dojazdu do Loutraki. To kurort nadmorski znany też z ciepłych źródeł. A można też zostać w Atenach i pospacerować po tym pełnym historii mieście. Wieczorny lot do domu.

 

Loty każdy kupuje we własnym zakresie. Najlepsze połączenie do Aten oferuje ryaniar z Krakowa i wizzair z Katowic.

 

Cena 270 € – 1170zł zawiera:

  • noclegi w pokojach dwuosobowych w apartamencie/hotelu w centrum Aten
  • śniadania
  • zwiedzanie 4 godzinne z licencjonowanym przewodnikiem
  • koordynacja wyjazdu na miejscu
  • bilet 3dniowy na komunikację miejską
  • transfery na i z lotniska (metrem)
  • obowiązkowe ubezpieczenie KL 30tys EUR, NNW 3tysEUR, OC 50tys EUR
  • składkę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
  • gwarancję ubezpieczeniową Biura GT 177/2023 na kwotę 421056pln

Dane organizatora turystyki: Agnieszka Jurzak NIP 5471403898, wpisaną do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego pod numerem 1676

Wpłata zadatku oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.