Mała Fatra (Malá Fatra) to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych pasm górskich na Słowacji.

Warto wejść na Veľký Rozsutec (1610 m n.p. m.) uważany za jeden z najpiękniejszych szczytów na Słowacji, Chleb, Veľky Kriváň (1709 m n.p.m.) oraz pokonać najbardziej znany szlak Parku – Jánošíkowe Diery. To system kanionów i wąwozów z 20 pięknymi wodospadami. My właśnie tymi najpiękniejszymi szlakami przejdziemy.

      

Śpimy w miejscowości Bela w bardzo dobrym pensjonacie z pokojami 3-4 osobowymi i w dużym 7-osobowym apartamencie. W pobliżu pensjonatu jest pizzeria w której spotkamy się w piątkowe popołudnie.

W pensjonacie istnieje możliwość wykupienia śniadań w cenie 26zł od osoby. Ale w apartamencie mamy tez dostępną kuchnię więc bez problemu możemy je też przygotować sobie sami.

W sobotę przejeżdżamy do wioski Štefanová. Po drodze zobaczymy monumentalny pomnik Janosika w Terchovej, rodzinnej wiosce najsłynniejszego karpackiego zbójnika. Przejdziemy przez wąwóz Diery i zdobędziemy najpiękniejszą górę i symbol Małej Fatry – Wielki Rozsutec (słow. Veľký Rozsutec, 1610 m).

Wycieczka górska zajmie 7-8 godzin. Przejdziemy 12,5 kilometra z różnicą wzniesień 1055 metrów. W wąwozie Diery droga po drabinkach wśród malowniczych wodospadów. Poza tym brak trudności technicznych. Trasa jest niezwykle malownicza, sporo czasu zajmą nam zapewne “sesje” zdjęciowe. Spokojnie mogą ja przejść i dorośli i dzieci.

W niedzielę rano startujemy na wycieczkę na najwyższy szczyt całego pasma – Wielki Krywań (słow. Veľký Kriváň, 1709 m). dojeżdżamy do Chaty Vratna z dolną stacją kolejki gondolowej na Chleb (a dokładnie na Snilovskie Sedlo). Wyjeżdżamy kolejką. Najpiękniejsza trasa piesza (idzie się cały czas otwartym grzbietem) prowadzi  na Chleb (1647) i dalej przez Hromove (1638), Steny na Poludniovy Gruń (1460) by zejść stromą ścianą na Gruń (989) i ścieżką leśną dojść do dolnej stacji kolejki (ok. 3,5 godz.).

W chacie Gruń jest otwarty bufet z gorącymi daniami i zimnym słowackim piwem. Na pewno tam zrobimy sobie przerwę obiadową.

Koszt: 269,00 obejmuje noclegi w komfortowym pensjonacie, projekt wyjazdu i ubezpieczenie na dwa dni wędrówki górskich.

Akcje ratunkowe na Słowacji udzielane przez odpowiednik naszego TOPR-u jakim jest Horská záchranná služba (HZS), są płatne. W przypadku braku ubezpieczenia i konieczności udzielenia Ci pomocy, koszty mogą sięgnąć dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych.

Miejsc jest 17. Na dzień 28,08 pozostało 7.

Dojazd we własnym zakresie, ale jak zwykle będziemy kontaktować ze sobą osoby zainteresowane wspólnym dojazdem.

Zgłoszenia do 27.09 lub do wyczerpania puli dostępnych miejsc.

    

Kontakt:
+48 604 778 280
aga@projektpodroze.pl

Jest to prywatna impreza, każdy uczestniczy w niej na własną odpowiedzialność i ryzyko.

Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.