Walencja 17-21 marca 2024

Fallas de Valencia to hiszpańskie święto ognia, które cieszy się międzynarodową sławą i co roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego globu. W 2016 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest głośno, kolorowo, a na ulicach, w klubach i barach króluje dobra zabawa do białego rana. Las Fallas  zmienia Walencję w miasto światła, huku petard, pokazów fajerwerków, pięknych falleras oraz ognia. Miasto w dniach 15-19 marca nie śpi w dosłownym tego słowa znaczeniu. W ciągu dnia na ulice wylewa się tłum ludzi by móc zobaczyć rozmaite pokazy tradycji ludowej Walencji, artystyczne i pirotechniczne. Wielu mieszkańców Walencji przebiera się w tradycyjne stroje z minionych epok, w zaułkach i na placach zabytkowych dzielnic takich jak Barrio del Carmen odbywają się uliczne koncerty i zabawy taneczne. Najbardziej rozpoznawalnym elementem święta Fallas są oczywiście kukły – ninots. Tradycja nakazuje by każda większa ulica w Walencji przygotowała własną kompozycję. Wiadomym jest, że każdy zespół chce by ich ninot był największy i najładniejszy. Ninots przedstawiające w humorystyczny sposób postaci lub sceny z życia publicznego lub fantastyki biorą udział w konkursie na najpiękniejszą kompozycję. Ostatniego dnia Fallas de Valencia wszystkie kukły zostają publicznie spalone na ulicach i placach miasta. Zwyciężczyni konkursu ma przywilej bycia spaloną jako ostatnia.

 

Loty są dostępne z Krakowa, Wrocławia i Berlina. Na dzień dzisiejszy loty z Wrocławia można kupić za 480zł w 2 strony, z Krakowa za 820zł, i z Berlina za 225eur. Bilety każdy kupuje samodzielnie, w razie problemów chętnie pomogę.

Mamy zarezerwowane 4 pokoje w centrum miasta. Są to ostatnie dostępne miejsca w tej cenie ze względu na odbywający się w tych dniach festiwal. Podczas tego wyjazdu połączymy wydarzenia festiwalowe ze zwiedzaniem, plażowaniem i poznawaniem hiszpańskich smaków.

17 marca

Przylot do Walencji, zakwaterowanie

14.00 Mascletas – nazwa wydarzenia pochodzi od słowa „masclet”, rodzaju fajerwerków, które eksplodują z głośnym hukiem, gdy burmistrz Fallera ogłasza „Senyor pirótecnic pot començar la mascletà” („Panie Pirotechniczny, mascletà może teraz zacząć”). Aby obejrzeć ten spektakl dźwiękowy, należy udać się na Plaza del Ayuntamiento o godzinie 14:00 w każdy dzień od 1 do 19 marca. I pamiętaj, aby mieć trochę otwarte usta, aby uniknąć uszkodzenia uszu, gdy osiągnie 120 decybeli! 😉

Spacer szlakiem figur i wizyta na Plaza de la Virgen, gdzie składane są kwiaty dla patronki miasta.

18 marca

Miasteczko Sztuki i Nauki – (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Jest to kompleks awangardowych budynków w skład którego wchodzą muzea, sale koncertowe, kawiarenki i hale wystawiennicze. Całość została zaprojektowana przez Santiago Calatrava.  Miasteczko Sztuki i Nauki otworzono w 1998 r., a całość obiektu zajmuje aż 350 000 m². L’Hemisfèric – pierwszy budynek, który powstał w Miasteczku a kształtem przypomina oko. Znajduje się w nim kino oraz planetarium. L’Oceanogràfic to największe w Europie oceanarium. Głównymi atrakcjami są 70-metrowy tunel oraz delfinarium. Kolejnym budynkiem w kompleksie jest Muzeum Nauki – znajduje się w nim wiele wystaw interaktywnych.

1.00 pokaz fajerwerków

19 marca

Playa de la Malvarrosa to najpopularniejsza plaża miejska w Walencji. Dywan delikatnego, złocistego piasku ciągnie się na długości przeszło 1 kilometra i szerokości przekraczającej niekiedy nawet 100 metrów. Tuż obok plaży znajduje się wielka promenada, przy której można znaleźć rozmaite punkty usługowe, bary, kafejki i ścieżki zdrowia. La Malvarrosa jest idealnym miejscem na kąpiele słoneczne i wodne, uprawianie sportów oraz długie spacery po miękkim piasku.

Wieczorem „La crema” – Wszystkie Fallas, małe i duże, muszą zostać spalone 19-go. O 20:00 małe pomniki zaczynają się palić, a o 22:00 duże stają w płomieniach, z wyjątkiem zdobywcy pierwszej nagrody, który płonie o 22:30. Obchody Fallas kończą się spaleniem pomnika na Plaza del Ayuntamiento o godzinie 23:00.

Mówi się, że każdy powinien choć raz w życiu przyjechać na festiwal Las Fallas, a  wydarzenia festiwalu, które zobaczycie są takie, że będziecie chcieli przeżyć to jeszcze raz!

20 marca

Stare miasto. Zaczniemy od Mercado Central, gdzie spróbujemy lokalnych przysmaków, chętni mogą zwiedzić Katedrę św. Jana, następnie spędzimy czas w dzielnicy Barrio del Carmen. El Carmen słynie z wąskich uliczek, wielu udanych przykładów street artu oraz kilku interesujących zabytków. Początki  tego obszaru  sięgają czasów arabskich i właściwie jest to najstarsza z dzielnic mieszkalnych historycznego starego miasta. Wąskie i gdzieniegdzie kręte uliczki, wiele klimatycznych knajpek oraz restauracji, dziesiątki przykładów udanych kompozycji i prac sztuki ulicznej – wszystko to zachęca do spaceru po tej okolicy.

21 marca

transfer na lotnisko i wczesny wylot o 5.25

Cena 450eur zawiera:

  • noclegi w pokojach dwuosobowych w apartamencie w centrum miasta. Dostępne tylko łóżka dwuosobowe.
  • transfery na lotnisko metrem i taksówką
  • karta trzydniowa na komunikację miejską
  • koordynacja wyjazdu na miejscu
  • obowiązkowe ubezpieczenie KL 30tys EUR, NNW 3tysEUR, OC 50tys EUR
  • składkę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
  • gwarancję ubezpieczeniową Biura GT 177/2023 na kwote 421056pln

Dane organizatora turystyki: Agnieszka Jurzak NIP 5471403898, wpisaną do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego pod numerem 1676

Wpłata zadatku oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.