18-26. lipca – 2024 najpiękniejsza wyspa Europy
Madera, wyspa wiecznej wiosny to najpiękniejsza wyspa jaką widziałam, idealna dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Na każdym kroku czekają na Was przepiękne widoki, wybijające się wysoko z wody klify oraz pełne intensywnej zieleni doliny. Madera to jeden z najwyższych na świecie wulkanów, sama wyspa to tylko niewielka część formacji wulkanicznej, większość znajduje się pod wodami Oceanu Atlantyckiego.
Na miejscu wypożyczamy auta i będziemy jeździć i podziwiać najpiękniejsze miejsca na wyspie. Loty każdy kupuje samodzielnie, w razie problemów chętnie pomogę.
Plan wyjazdu:
18 lipca
przylot, wynajęcie auta, transfer do apartamentu
19 lipca
Zaczniemy od absolutnego hitu wspaniałej, malowniczej i widowiskowej trasy na półwyspie São Lourenço. Całość (w obie strony) zajmuje 4-5h (z przerwami na kawę i fotografowanie). Jest to dość prosty trekking. Wracając zrobimy sobie przystanek na kąpiel. Piaszczysty brzeg Machico, położony na wschodnim wybrzeżu Madery, to jedna z pereł Portugalii. Przyciąga turystów drobnym, złotym piaskiem, brakiem silnych strumieni, przepięknym górskim krajobrazem i rozwiniętą infrastrukturą.
20 lipca
Kolejny dzień to całkowita zmiana krajobrazów. Wędrówki po lewadach 25 żródeł i do wodospadu do Risco. Lewada jest to specjalny kanał służący transportowaniu wody na Maderze, z części północnej ku południowej. Kanały te, są wykute w zboczach górskich, a wzdłuż nich ciągną się ścieżki, którymi można maszerować. Oczywiście, nie przez całą długość, ale przez większość: z 2 500 km aż wzdłuż 1 500 km biegną szlaki piesze!
Wracając zatrzymamy się jeszcze w jednym miejscu: Las Fanal. Lasy wawrzynolistne, zaliczane są do lasów pierwotnych, które rosną tylko na Wyspach Kanaryjskich, Azorach, Maroku no i Maderze. Przeważnie rosną na wysokości 1100 metrów ( Las Fanal znajduje się na wysokości 1150m.n.p.m) gdzie mają doskonałe warunki atmosferyczne, bo przez większą część roku znajdują w strefie opadów oraz wilgotnych mgieł. Lasy, które 15 do 40 milionów lat temu porastały większą część Europy a teraz można je zobaczyć tylko w kilku miejscach na świecie. Od niedawna lasy znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO
21 lipca
Dzień trzeci i znów zmiana klimatu. Wracamy w góry i zdobywamy najwyższe szczyty Pico Areeiro i Pico Ruivo. Wyjedziemy autem na Pico Areeiro. Na szczycie znajduje się kilka budowli, a najbardziej charakterystyczna jest kulista antena Stacji Radarowej nr 4 Portugalskich Sił Powietrznych. Szczyt znajduje się na samym środku wyspy. Stanowi punkt podziału pomiędzy trzema regionami: Camara de Lobos, Santana i Funchal. Tylko dwa szczyty na wyspie są od niego wyższe: Pico Ruivo (1861 m) i Pico das Torres (1851 m). Widoki jakie można z niego zobaczyć są niemal nieograniczone. Chętni mogą przejść verradą PR1 łączącą dwa najwyższe szczyty na Maderze, to wspaniały spacer który obejmuje tunele i strome wspinaczki oraz zejścia, ze wspaniałym widokiem na szczyty gór. Następnie zatrzymamy się w miejscowości Santana gdzie zwiedzimy charakterystyczne dla Madery trójkątne domki kryte strzechą. A na koniec dnia zatrzymamy się na punkcie widokowym Giundaste.
22 lipca
A po trudach wspinaczki czeka na nas odpoczynek. Zaczniemy dzień od punktu widokowego Garaju, gdzie w 1927 wybudowany 15-metrowy pomnik Christo Rei. Zatrzymamy się na kawę w rybackiej miejscowości Camara de Lobos, gdzie na tarasie jednej z kawiarni Winston Churchil malował zatokę. Następnie wyjedziemy na jeden z najwyższych klifów w Europie Cabo Girao i przejdziemy się szklanym tarasem. Przez przełęcz Encumenada dojedziemy do naturalnych basenów w Porto Moniz. Przy słonecznej pogodzie wrócimy z przystankiem przy wodospadzie Anjos.
23-24 lipca (dni bez dostępnego samochodu, nocleg w Funchal)
Czas na dni wolne. Rano przenosimy się do stolicy. Będzie czas na plażowanie, zwiedzanie i indywidulane wycieczki.
Ten dzień można tez wykorzystać na wycieczkę na pobliską wyspę Porto Santo. Porto Santo to malutka wysepka na Atlantyku, należąca do archipelagu Madery. Mimo, że należy do Portugalii to stąd jest bliżej do Afryki niż do Starego Kontynentu. Mając tylko 10 km długości i 4 km szerokości świetnie nadaje się do tego, by ją zwiedzić rowerem. Zaskoczy nas swoją różnorodnością. Bilety na prom w dwie strony z opcja wypożyczenia rowerów od 80€.
25 lipca (dzień bez samochodu, nocleg w Funchal)
Funchal jest stolicą Archipelagu Madery, jak przystało na największe miasto wyspy ma kilka atrakcji wartych odwiedzenia podczas wizyty w tym niezwykłym mieście. Niektóre z nich są unikalne na skalę świata. Warto zaglądnąć na targ Lavradores, chętni mogą wyjechać kolejką do Ogrodów Funchal i na wzgórze Monte i zjechać toboganem. Przejażdżka toboganem w słynnych koszach saneczkowych jest również jednym z najważniejszych punktów każdej wizyty w Monte i nie można tego zrobić nigdzie indziej na świecie. Sanie na wzgórzu zagościły w XIX wieku, aby ułatwić szybki transport osób podróżujących z Monte do centrum Funchal. Prowadzący (carreiros) wiklinowe sanie (wykonanymi z drewna i wikliny) kierują nimi za pomocą lin i tradycyjnych butów (Botas de Vilão) z gumowymi podeszwami. Trasa zjazdowa biegnie około 2 km przez strome ulice.
26 lipca
transfer na lotnisko i wylot
Wyprawa jest zaplanowana na 8 osób. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe.
Śpimy w apartamentach w miejscowości Santa Cruz z pięknym widokiem, salonem i kuchnią. W apartamencie są dostępne 4 sypialnie dwuosobowe. Jest tez dostępna pralka, więc wystarczy nam bagaż podręczny.
Ważne – dokwaterowujemy osoby według płci. W momencie gdy nie ma osoby do pary obowiązują dopłaty do pokoju dwuosobowego do samodzielnego wykorzystania. (koszt €250)
Koszt: 3650,00
- 7 noclegów w pokojach dwu osobowych w domu w miejscowości Prazers i Funchal
- przejazdy między miejscowościami wymienionymi w programie w dniach 18-23.07
- koszt wypożyczenia auta niezbędnego do realizacji programu
- parkingi i paliwo na całą trasę
- ubezpieczenie całkowicie znoszące odpowiedzialność z tytułu uszkodzenia samochodu i od skutków kradzieży samochodu
- koordynacja wyjazdu na miejscu
- obowiązkowe ubezpieczenie KL 30tys EUR, NNW 3tysEUR, OC 50tys EUR
- składkę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
- gwarancję ubezpieczeniową Biura GT 177/2023 na kwotę 421056pln
Dodatkowe koszty:
- wydatki własne: kolejka w Funchal-około 70zł, baseny Porto Monitz 20zł, bilet do ogrodu botanicznego 55zł, transfer powrotny na lotnisko (autobus 6eur-10eur)
- loty kupuje każdy w swoim zakresie. Najtańsza opcja na dzień dzisiejszy 15.05 to lot z Katowic 18 lipca za 470zł i powrót do Krakowa 26.07 z przesiadką w Paryżu za 673zł (loty ryanair). Można tez 18.07 dolecieć z Warszawy z przesiadką w Lizbonie.
Wyżywienie we własnym zakresie. Najczęściej robimy wspólne zakupy śniadaniowe. Koszt śniadań nie przekracza wtedy 4-5eur dziennie. Jeśli chodzi o obiadokolacje to planujemy obiadokolację w restauracji, choćby po to, żeby posmakować tradycyjnych potraw dla tego regionu.
Minimalna liczba uczestników: 5, maksymalnie 8. Skontaktuj się zanim kupisz bilet samolotowy.
Kontakt:
+48 604 778 280
aga@projektpodroze.pl
Dane organizatora turystyki: Agnieszka Jurzak NIP 5471403898, wpisaną do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego pod numerem 1676
Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.