Nareszcie! Wracam do najcudowniejszego miejsca jakie widziałam, do miejsca, które wybrałam sobie do zamieszkania na przyszłe lata mojego życia 😉 Wyspa wiecznej wiosny, gdzie temperatura waha się od 16stopni zimą do 24 latem.  Magiczna Madera to idealne miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, przemierzać kilometry pieszo i obcować z naturą. Na atrakcyjność tego regionu wpływają nie tylko same widoki, ale także sprzyjający klimat oraz niezwykle przyjaźni mieszkańcy. Na całej wyspie jest mnóstwo tras trekkingowych, a wiele z nich wiedzie wzdłuż lewad. Lewada jest to specjalny kanał służący transportowaniu wody na Maderze, z części północnej ku południowej. Kanały te, są wykute w zboczach górskich, a wzdłuż nich ciągną się ścieżki, którymi można maszerować. Niektóre  ich trasy są położone bardzo malowniczo, maszeruje się wzdłuż lasów wawrzynowych, dociera do wodospadów i do miejsc w których dawno nikt nie zaglądał.

Co ja dla Was zaplanowałam na wyspie? Kolejność przypadkowa, zależna od pogody.

Zdobędziemy najwyższy szczyt Madery Pico do Ruivo. Tego dnia przejedziemy na wysokość 1810 m npm a następnie niezwykle malowniczą trasą, po drabinkach, zboczach i przez tunele wyjdziemy na najwyższy szczyt wyspy Pico Ruivo. Zejdziemy do Santany gdzie zobaczymy słynne domki Casas do Colmo będące jednym z symboli tej niesamowitej wyspy.

Obowiązkowym punktem widokowym i trekkingowym Madery jest Półwysep świętego Wawrzyńca (Verada da Ponta do Sao Lourenco), najdalej na wschód wysunięty kawałek Madery. Widoki zapierają dech w piersiach, a trasa nie jest ani trudna, ani wymagająca.

Jednego dnia zrobimy sobie wycieczkę do Porto Monitz. Miejscowość słynie z występowania naturalnych basenów uformowanych z lawy wulkanicznej. Po drodze zatrzymamy się na słynnym szklanym tarasie Cabo Girao i z wysokosci 589m pooglądamy klify.

Jeśli Madera to wiadomo trekking słynną lewadą musi zostać zaliczony. Wybór jest spory, my wybierzemy taką, która da nam okazję do podziwiania pięknych widoków. Przejdziemy Levada do Norte – jedną z największych i najważniejszych na wyspie, biegnie przez większą część Madery, a na dokładkę przejdziemy Levadę das 25fontes (lewada 25 źródeł i Levadę do Risco prowadzącą do wodospadu Rabacal.

Jeden dzień zarezerwujemy sobie na Funchal i okolice: Farmer’s Market ze świeżymi owocami i warzywami oraz ciekawymi i niespotykanymi gatunkami ryb oraz wzgórze Monte z ogrodem tropikalnym Jardim Tropical Monte Palace. Główną atrakcją Funchal jest zjazd z góry Monte toboganami (wiklinowymi koszami na płozach). Turyści zasiadają wygodnie a carreiros wprawiają sanie w ruch i już mkniecie w dół po asfaltowej drodze, czasem bokiem. Podobno wypadki zdarzają się niezwykle rzadko.Ciekawe kto odważy się spróbować ?

W zależności od chęci uczestników i pogody przejdziemy sobie jeszcze kilkoma Veradami lub lewadami albo też popłyniemy promem na piaszczystą wyspę Porto Santo. Porto Santo – mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery. Pomimo bliskości większej wyspy, różni się od niej diametralnie za sprawą odmiennego krajobrazu. To co przyciąga na Porto Santo to piaszczyste plaże. podczas spaceru możemy zobaczyć wiele osób zakopanych w piach koralowcowy od stóp do głów. Podobno leczy reumatyzm, artretyzm i żylaki.

Lecimy liniami Tap Portugal. 11-18.09 Na dzień 09.04.2019 bilety kosztują 648zł. Bilety kupujemy samodzielnie, w razie problemów chętnie pomogę. Bilety dostępne na https://www.skyscanner.se/

Na miejscu na wyspie poruszamy się wynajętymi samochodami (2dni) i lokalnym transportem. Takie miejsca jak Pico do Arieiro czy Rabacal i trasy z tych miejsc wiodące przejdziemy w dniach, kiedy to będziemy mieć wynajęte auta, a potem będziemy się poruszać lokalnymi środkami transportu. Koszty biletów autobusowych nie są wysokie 2-6EUR w jedną stronę. Z tego powodu śpimy właśnie w Funchal, tak żeby dojazdy do początku tras i pięknych miejsc maksymalnie uprościć. Zarezerwowałam już dla nas 8 miejsc w pensjonacie w samym centrum. Pokoje są dwuosobowe. Śniadania będziemy sobie sami komponować z produktów z lokalnego targu i z Pingo Doce, a kolacje będziemy jeść w lokalnych restauracjach na mieście.

Koszt: 1390zł zawiera noclegi, wynajęcie aut z pełnym ubezpieczeniem na dwa dni, ubezpieczenie Allianz, nocny transfer z lotniska do pensjonatu, projekt wyjazdu.

Kontakt:
+48 604 778 280
aga@projektpodroze.pl

Jest to prywatna impreza, każdy uczestniczy w niej na własną odpowiedzialność i ryzyko.
Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.