Lizbona 13-17.06.2024

„Kto nie widział Lizbony, nie widział rzeczy cudnej” – mawiają Portugalczycy, a poeta Fernando Pessoa pisał: „Podróżnemu przebywającemu od strony morza Lizbona już z daleka jawi się jako olśniewająca wizja senna”.

Jest kilka możliwości dolotu z Polski. Można lecieć ryaniar z Krakowa lub z Warszawy, albo wizzair-em z Warszawy. Na dzień dzisiejszy 10.04 ta opcja ostatnia jest najtańsza. Aktualne ceny tutaj. Bilety jak zawsze kupujemy samodzielnie, ale w razie problemów chętnie pomogę. Wylot z Lizbony 17.06 trzeba będzie doliczyć koszt dodatkowego noclegu.

Najpiękniejsze, najbogatsze i największe miasto Portugali. Stolica, położona na wybrzeżu Atlantyku, nad ujściem Tagu do oceanu. Lisboa w języku portugalskim, a po polsku Lizbona.

Śpimy w komfortowym hotelu 3-gwiazdkowym. Pokoje dwuosobowe z łazienkami. Na miejscu śniadanie.

13.06 czwartek

przylot, transfer z lotniska, zakwaterowanie w hotelu i spacer do Centrum. Pierwsza kolacja na Alfamie.

Alfama jest znanym domem fado, pięknej i sugestywnej portugalskiej muzyki ludowej. Jej wąskie uliczki, które czasami przypominają mauretański bazar, mają jedne z najlepszych barów i restauracji Fado w Lizbonie. W letnie wieczory cała okolica rozbrzmiewa echem dźwięków Fado, a zapach grillowanych sardynek unosi się w ciepłych powiewach wiatru, dzięki czemu można poczuć się tu autentycznie portugalsko.

14.06 piątek

Po śniadaniu spotykamy się z naszą przewodniczką i zaczniemy zwiedzanie od dzielnicy Belem. To jedna z  najbardziej znanych dzielnic w Lizbonie, oddalona od ścisłego centrum o około 6 km. Zachwyca nie tylko zabytkami, ale również historią. Leża na brzegu ujścia rzeki Teo. W przeszłości to tu znajdowały się lizbońskie stocznie i doki, i to stąd XVI-wieczni odkrywcy wyruszali w swoje podróże do Wschodniej Afryki, Brazylii i Indii.  Zobaczymy tutaj: Monastyr Hieronimitów to podobno jeden z najpiękniejszych kościołów w całej Portugalii.Powstał na początku XVI wieku, a od 1983 roku wpisany jest na listę UNESCO. Reprezentuje charakterystyczny dla portugalskiej architektury styl manueliński, który łączy w sobie elementy gotyckie oraz renesansowe. Jego wielkość, szczegółowość dekoracji oraz niewątpliwe piękno podkreślają potęgę Portugalii w czasach Wielkich Odkryć Geograficznych. (wstęp do klasztoru bezpłatny, wstęp na krużganki 12eur).

Na przeciwko Klasztoru Hieronimitów widać wieżę Belem, również wpisaną na listę Unesco. Powstała jako część zabezpieczeń ujęcia rzeki Tag, ale w kolejnych latach funkcjonowały tam też koszary, punkt ochrony telegrafu, poboru opłat od przepływających statków oraz jako latarnia morska. Wieża uznana została również za jeden z siedmiu cudów Portugalii. (wstęp 8€). Zaraz nieopodal Torre de Belem stoi Pomnik Odkrywców, stworzony, aby upamiętnić szesnastowiecznych marynarzy oraz inne osoby związane z poszerzaniem wiedzy o innych lądach. Na pomniku znajduje się aż trzydzieści trzy postaci, między innymi: Henryk Żeglarz, Vasco da Gama oraz Ferdynand Magellan. Sam pomnik jest jednak stosunkowo nowy. Postawiono go w 1960 roku.

A oprócz zabytków to tu w Belem znajdziemy najsłynniejszą kawiarnię w całej Lizbonie, gdzie w można próbować można tradycyjnych portugalskich wypieków Pasteis de Belem. Te ciepłe ciasteczka z budyniowym wnętrzem początkowo wypiekane były przez mnichów w Klasztorze Hieronimitów. Po rozwiązaniu zakonów klasztornych w kraju w 1824 roku, produkcja przeniosła się do położonego nieopodal budynku. Moim zdaniem te ciasteczka najlepsze są właśnie tutaj, chociaż dostępne są w całej Portugalii i nie tylko.

15.06 Sintra i Cabo di Roca

Po śniadaniu udajemy się do Sintry, miasto oddalone od Lizbony o 40 km rozciąga się u podnóża gór Serra de Sintra. Sintra, przez wieki służąca jako letnia rezydencja portugalskich monarchów, ma bogatą historię. Przed wyzwoleniem regionu spod panowania Maurów, na jej terenie znajdował się arabski pałac, na miejscu którego stoi obecnie Pałac Narodowy, oraz górująca nad nim twierdza (Castelo dos Mouros).

XIX wiek stanowił przełom w historii Sintry. To właśnie wtedy powstał Pałac Pena, jeden z najznakomitszych przykładów romantyzmu w architekturze portugalskiej, a także poza jej granicami. Majestatyczna rezydencja otoczona została parkiem, stylizowanym na dawne epoki. (wstęp 20€)

Drugi obiekt, który warto zwiedzić to Quinta da Regaleira – tajemniczy ogród z elementami masońskimi. Tereny, na których obecnie znajduje się tajemniczy park i rezydencja, niegdyś były własnością lokalnych wicehrabiów. W późniejszym czasie przeszły w ręce kupców, a następnie trafiły do milionera Antonio Augusto Carvalho Monteiro. Od niego pochodzi popularna, alternatywna nazwa zabytku – „Pałac Milionera”. Główną atrakcją ogrodu jest Studnia Inicjacji, która była dawniej miejscem odprawiania rytuałów masońskich.

Po południu podjedziemy jeszcze na Przylądek Roca. Dla wielu turystów odwiedzenie tego najdalej na zachód wysuniętego punktu kontynentalnej Europy może stanowić nie lada gratkę. Majestatyczne klify wznoszące się na ponad 140 metrów i roztaczający się stamtąd widok na ocean przyciąga wielu.

16.06

Czas na dwie najważniejsze dzielnice Lizbony: Baixa i Alfama. Baixa, która stanowi obszar między Avenidą de Liberdade a rzeką Tag, jest jedną z najstarszych części miasta. Nieustannie tętni życiem, dzień i noc, z mnóstwem znanych międzynarodowych sklepów firmowych, niezależnych sklepów i restauracji. Wszędzie, gdzie się nie obrócisz, zobaczysz wspaniałe przykłady kultowej architektury Pombaline, z której słynie Lizbona. Spacerując po okolicy można zobaczyć przepiękne, wyłożone kafelkami uliczki lub jeden z kilku wspaniałych placów, takich jak imponujący Praça do Comércio, który wydaje się bramą do miasta. Winda Santa Justa z końca XIX wieku to przydatny i imponujący sposób na poruszanie się po stromym wzgórzu z Rossio do Bairro Alto z niesamowitymi widokami na szczycie.

 

17.06

Wylot 1:55 – lądowanie w Warszawie 6:00

„SAUDADE”, tłumaczymy jako „tęsknota za czymś, co nie istnieje”. Słowo to pojawia się na wielu koszulkach, kubkach i innych pamiątkach z Lizbony. Trafnie określa stan, który wywołuje pobyt w tym romantycznym mieście. Wrócimy tu, albo do …………Porto i  na wybrzeże Algarve, wszak niełatwo o Portugalii zapomnieć.

Po Lizbonie poruszamy się metrem, zabytkowymi windami i tramwajami i pieszo. Do Sintry i na Cabo da Roca jedziemy busem.

Koszt: 2190pln+loty

  • 3 noclegi w pokojach dwu- osobowych (hotel ***)
  • śniadania
  • całodzienna wycieczka do Sintry i na Cabo da Roca
  • zwiedzanie Lizbony z przewodnikiem (2 x4h)
  • transfer z i na lotniska (metro)
  • koordynacja wyjazdu na miejscu
  • obowiązkowe ubezpieczenie KL 30tys EUR, NNW 3tysEUR, OC 50tys EUR
  • składkę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
  • gwarancję ubezpieczeniową Biura GT 177/2023 na kwotę 421056pln

Minimalna liczba uczestników: 8. Skontaktuj się zanim kupisz bilet samolotowy.

Kontakt:
+48 604 778 280

aga@projektpodroze.pl

Dane organizatora turystyki: Agnieszka Jurzak NIP 5471403898, wpisaną do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego pod numerem 1676

Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.