Malownicza Gruzja we wrześniowej odsłonie

 

Plan wyprawy

Gruzja to kraj, który kocha Polaków. Ponoć jesteśmy do siebie podobni. Łączy nas niechęć do Rosji i miłość do jedzenia i picia. To położona wśród kaukaskich gór kraina, gdzie ludzie są szczęśliwi, a malownicze krajobrazy i średniowieczne miejscowości sprawiają, że czas stanął tu w miejscu.

7.09 : lądowanie w Kutaisi i transfer do Tbilisi

Po drodze zwiedzanie Mcchety.

Mccheta to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Gruzji. To także jedna z najstarszych i najważniejszych miejscowości w tym kraju. Oddalona o nieco ponad 20 km od Tbilisi Mccheta była kiedyś stolicą gruzińskiego państwa, jak również jego duchowym centrum. W IV wieku za sprawą św. Nino w Gruzji pojawiło się chrześcijaństwo i to właśnie w Mcchecie stało się ono religią państwową. Nawet gdy stolicę przeniesiono do Tbilisi to Mccheta dalej była miejscem koronacji władców, a potem ich pochówku.

Warto tu przyjechać, bo mieszczą się tutaj wspaniałe gruzińskie zabytki, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W samym sercu Mcchety mieści się jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Gruzji, Sweti Cchoweli, a także świątynia Samtawro.

Wieczorem – zakwaterowanie w Gesthousie w centrum miasta. Pokoje 2-3 osobowe.

8.09– Tbilisi miasto magiczne, bajeczna stolica Gruzji

TBILISI – jedno z najstarszych miast na świecie. Naukowcy podejrzewają, że ludzie żyli tu już około 5000 lat temu, w skalnych jaskiniach na brzegach rzeki Mtkwari. Zaczniemy zwiedzanie od Cminda Sameba, największej cerkwii Kaukazu Następnie udajemy się na Twierdzę Narikala, będącą fajnym punktem widokowym na całą panoramę Tbilisi. Podchodzimy także pod pomnik Matki Gruzji. Następnie schodzimy do dzielnicy Abanotubani, słynącej z łaźni siarkowych. Przejdziemy od wodospadu Leghvtakhevi, wzdłuż kolorowych domków na skałach, przez urokliwe uliczki z rzeźbą tamady aż do krzywej wieży przy teatrze lalek i na pchli targ na Suchym Moście.

 

9.09: Gruzińska droga wojenna Jedziemy w kierunku Kazbegi.

Gruzińska Droga Wojenna biegnie od Tbilisi aż do rosyjskiego Władykaukazu (208 km), natomiast najpopularniejszy wśród turystów odcinek trasy kończy się  nieco wcześniej, po około 160 km w Stepancminda. Chociaż nazwa drogi brzmi nieco złowrogo, jest ona bardzo malownicza i bogata w widoki, ponieważ przez większość czasu jedzie się przez wysokie góry. Najwyższa wysokość, na jaką wspina się droga to niecałe 2400 m. n.p.m. (Przełęcz Krzyżowa).

Twierdza Ananuri to pierwszy „obowiązkowy” punkt na trasie. Została zbudowana w XVII wieku i pełniła przede wszystkim funkcje obronne. Twierdza jest atrakcyjna głównie ze względu na swoje malownicze położenie nad Zbiornikiem Żinwalskim. Kolor wody jest naprawdę niesamowity!

Po przyjeździe podjeżdżamy do Cminda Sameba, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Gruzji. Nazwa odnosi się do klasztoru, ale prawdziwa magia kryje się w krajobrazie wokół. Cminda Sameba leży na wysokości 2170 m. n.p.m. Będąc na tej wysokości, nad nami nadal górują niesamowicie wysokie szczyty, a przede wszystkim jedna z najwyższych gór Kaukazu – Kazbek (5054 m. n.p.m). Klasztor na tle gór to prawdziwie pocztówkowy widok, a jeszcze więcej uroku dodają konie, które biegają w pobliżu

Wieczorem kwaterujemy się w Kazbegi u niesamowitej gospodyni Ketino – pokoje 2-3 osobowe

 

10.09: żegnamy piękne góry i wracamy do regionu Imeretia

Wczesna pobudka, pyszne śniadanie i czas na długą trasę, aż do Kutaisi. Po drodze przystanek i zwiedzanie skalnego miasta Uplisciche. Wykute w stromym zboczu wzgórza, skalne miasto Uplisciche to jeden z najstarszych miejskich ośrodków na Kaukazie. Pomimo wielokrotnych najazdów wrogich wojsk i trzęsień ziemi, których doświadczała osada, zachowała się ona w niezłej formie. Zwiedzanie skalnego miasta Uplisciche to ważny punkt podróży po Gruzji.

11.o9– czas na region winny (Racha lub Kachetia)

Wyruszymy do przepięknego regionu Racha, nazywanego gruzińską Szwajcarią. Pojedziemy przez Tkibuli, najwyżej położone miasto  w regionie Imeretia. Miasto słynie ze swojej ciekawej architektury oraz kopalni węgla. Tkibuli leży tuż przed przełęczą Nakerala oraz Tskhradjvari (Dziewięć Krzyży) gdzie oczywiście zrobimy przerwy przy wspaniałych punktach widokowych. Tu kończy się region Imeretii i otwiera przed nami malownicza Racha.

Wieczorem czeka nas supra u naszych gospodarzy.

12.09 przełęcz Zekari – miejsce dostępne tylko dla nielicznych.

Po śniadaniu wyruszymy na Zekari, do bajecznych gór oddalonych zaledwie 80 km od centrum Kutaisi! Zatrzymamy się na wysokości 2300 m przy naszej chatce #Zekariwindow na piknik. Droga do celu zajmie nam około 2,5-3 godzin. Ostatnie 40 min to offroadowa trasa. Czeka Was gruziński jeep tour! Na trasie zatrzymamy się przy resorcie Sairme, gdzie będziecie mogli skosztować mineralnych wód leczniczych. Zabierzemy Was do najwyżej położonej wioski w regionie Imeretia – Ivilta. Do Kutaisi wrócimy po zachodzi słońca.

 

13.09 Twierdza Rabati i Vardzia

Twierdzę Rabati – jedną z najpiękniejszych i największych średniowiecznych fortec na terenie Gruzji. Znajduje się ona w mieście Akhaltsikhe, w regionie Samtskhe-Javakheti.

Skalne miasto Vardzia. Jest to miasto-klasztor. Vardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary. W średniowieczu Vardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich – mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób.

 

 

14.09 – Śniadanie, transfer na lotnisko.
Kilka słów o biletach samolotowych

Kupujemy indywidualnie na stronie https://wizzair.com/pl-pl/#/ Trasa Polska-Kutaisi.

Loty są dostępne z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Warszawy,

W razie pytań chętnie odpowiem i pomogę.

Koszt 780eur zawiera

 • transfery z i na lotnisko
 • przejazd busem 7-10.09
 • paliwo i doświadczonych gruzińskich kierowców
 • przejazdy samochodami terenowymi 11-14.07
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • 2 noclegi ze śniadaniem w Tbilisi
 • 1 nocleg w pensjonacie w Kazbegi ze śniadaniem i uroczystą kolacją z winem
 • 3 noclegi ze śniadaniem w pensjonacie w Kutaisi
 • 1 nocleg ze śniadaniem w Vardzi
 • 2 uroczyste kolacje w Kutaisi
 • piknik na Zekari
 • ubezpieczenie TU Europa KL 30tys  €, nnw 3tys €, ratownistwo 5tys €, bagaż 300 €

Charakter wyprawy przygodowy. Chcemy sporo zobaczyć i posmakować prawdziwej Gruzji.

Na miejscu potrzebne Wam będą tylko i wyłącznie pieniądze na 3-4 posiłki (po ok 50zł) pamiątki, alkohol i kawę.

Minimalna wielkość grupy 10 osób, maksymalnie 14.

 

Kontakt:
+48 604 778 280
aga@projektpodroze.pl

 

Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.