Gruzja  7-14 lipca 2023 kraina gór i wina

Podczas wyprawy zwiedzimy „sztandarowe” miejsca Gruzji, ale także miejsca do których docierają tylko nieliczni.

Plan wyprawy

Gruzja to kraj, który kocha Polaków. Ponoć jesteśmy do siebie podobni. Łączy nas niechęć do Rosji i miłość do jedzenia i picia. To położona wśród kaukaskich gór kraina, gdzie ludzie są szczęśliwi, a malownicze krajobrazy i średniowieczne miejscowości sprawiają, że czas stanął tu w miejscu.

7. 07 : lądowanie w Kutaisi i transfer do Tbilisi

zakwaterowanie w Gesthousie w centrum miasta. Pokoje 2-3 osobowe.

8.07– Tbilisi miasto magiczne, bajeczna stolica Gruzji

TBILISI – jedno z najstarszych miast na świecie. Naukowcy podejrzewają, że ludzie żyli tu już około 5000 lat temu, w skalnych jaskiniach na brzegach rzeki Mtkwari. Zaczniemy zwiedzanie od Cminda Sameba, największej cerkwii Kaukazu Następnie udajemy się na Twierdzę Narikala, będącą fajnym punktem widokowym na całą panoramę Tbilisi. Podchodzimy także pod pomnik Matki Gruzji. Następnie schodzimy do dzielnicy Abanotubani, słynącej z łaźni siarkowych. Przejdziemy od wodospadu Leghvtakhevi, wzdłuż kolorowych domków na skałach, przez urokliwe uliczki z rzeźbą tamady aż do krzywej wieży przy teatrze lalek i na pchli targ na Suchym Moście.

Dzień zakończymy wspólną kolacją z pokazem folklorystycznym.

 

9.07: Gruzińska droga wojenna Jedziemy w kierunku Kazbegi.

Gruzińska Droga Wojenna biegnie od Tbilisi aż do rosyjskiego Władykaukazu (208 km), natomiast najpopularniejszy wśród turystów odcinek trasy kończy się  nieco wcześniej, po około 160 km w Stepancminda. Chociaż nazwa drogi brzmi nieco złowrogo, jest ona bardzo malownicza i bogata w widoki, ponieważ przez większość czasu jedzie się przez wysokie góry. Najwyższa wysokość, na jaką wspina się droga to niecałe 2400 m. n.p.m. (Przełęcz Krzyżowa).

Po drodze zwiedzimy Mcchetę. Była to pierwsza stolica Królestwa Gruzji, to tam, w 317 r. przyjęto Chrześcijaństwo. Katedra Sweti Cchoweli jest jednym z najważniejszych zabytków kultury, sztuki i architektury gruzińskiej.

Twierdza Ananuri to pierwszy „obowiązkowy” punkt na trasie. Została zbudowana w XVII wieku i pełniła przede wszystkim funkcje obronne. Twierdza jest atrakcyjna głównie ze względu na swoje malownicze położenie nad Zbiornikiem Żinwalskim. Kolor wody jest naprawdę niesamowity!

Wieczorem kwaterujemy się w Kazbegi i od rana będziemy wypatrywać szczytu drzemiącego wulkanu Kazbeg (5047m npm)

Pensjonat w Kazbegi- pokoje 2-3 osobowe

10.07: najpiękniejszy spacer Dolina Truso

Dolina Truso uważana jest za jedną z najładniejszych dolin w Gruzji nie bez powodu. Wysokie szczyty, liczne źródła mineralne i przepiękna dolina robią ogromne wrażenie. Spacer jest długi, ale bez większych przewyższeń.

11.o7– czas na region winny czyli Kachetię 🙂

Po śniadaniu krótki trekking. Cminda Sameba to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Gruzji. Nazwa odnosi się do klasztoru, ale prawdziwa magia kryje się w krajobrazie wokół. Cminda Sameba leży na wysokości 2170 m. n.p.m. Będąc na tej wysokości, nad nami nadal górują niesamowicie wysokie szczyty, a przede wszystkim jedna z najwyższych gór Kaukazu – Kazbek (5054 m. n.p.m). Klasztor na tle gór to prawdziwie pocztówkowy widok, a jeszcze więcej uroku dodają konie, które biegają w pobliżu

Schodzimy do Kazbegi i zmierzamy w kierunku magicznej krainy winem płynącej. Kachetia. Zanim dojedziemy zatrzymamy sie w klasztorze Bodbe, leży raptem 2 kilometry od Signagi, od setek lat jest popularnym miejscem pielgrzymek. Swoją sławę zawdzięcza temu, że w Bodbe znajduje się grób świętej Nino – postaci niezwykle ważnej dla gruzińskiej tradycji i wiary. Klasztor Bodbe to świetny punkt widokowy na Kaukaz, co zawdzięcza położeniu na zboczu w dolinie rzeki Alazani. Nocleg mamy w magicznej Singhaghi, otoczonej murem (Dłuższy podobno jest tylko mur chiński). Miasto zakochanych, z działającym jeszcze do niedawna 24-godzinnym Urzędem Stanu Cywilnego.

Wieczorem czeka nas supra u naszych gospodarzy.

12.o7– Dawit Garedża – legendarny klasztor na gruzińskiej półpustyni

Po śniadaniu przez Udabno, czyli „miasto duchów” dojedziemy aż do granicy z Azerbejdżanem do jednego z największych średniowiecznych ośrodków religijno kulturowych. Na kompleks składa się trzynaście klasztornych jaskiń leżących zarówno po stronie Gruzji jak i Azerbejdżanu. Jeszcze niedawno te piękne jaskinie z freskami po stronie Azerbejdżanu mogliśmy zwiedzać, teraz pilnuje ich straż graniczna i wstęp jest surowo zakazany. Podobno dla Azerbejdżanu to ważna strefa militarna, pozostaje mieć nadzieję na szybkie rozwiązanie konfliktu.

Kolejnym celem zwiedzania na ten dzień jest skalne miasto Upliscyche. Na skalistym brzegu rzeki Mtkwari znajduje się kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności. Jest to największe miasto skalne na terenie Gruzji. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami.

Wieczorem pyszna kolacja w gesthousie w Gori

13.07

Przejazd do Kutaisi i zwiedzanie kanionu Okatse. Kanion Okatse położony jest niedaleko miejscowości Gordi. Wąwóz ciągnie się przez niemal 16 kilometrów, a momentami jego głębokość wynosi aż 100 metrów! Spacer po kładkach zawieszonych w wąwozie podnosi poziom adrenaliny prawie każdemu.

Wieczorem spacer po mieście, wizyta na słynnym zielonym targu i ostatnie zakupy. Nocleg w hotelu.

14.07

śniadanie, transfer na lotnisko.
Kilka słów o biletach samolotowych

Kupujemy indywidualnie na stronie https://wizzair.com/pl-pl/#/ Trasa Polska-Kutaisi. W tym terminie dostępne są loty z Katowic i Warszawy.

W razie pytań chętnie odpowiem i pomogę.

Koszt 800€ zawiera: (cena obowiązuje przy minimum 12 osobach w grupie)

 • transfery z i na lotnisko
 • przejazd busem od 7-14.07 do wszystkich miejsc wymienionych w programie
 • dojazd autem terenowym do wejścia do doliny Truso
 • paliwo i doświadczonych gruzińskich kierowców
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • 2 noclegi ze śniadaniem w Tbilisi
 • kolacja w Tbilisi z pokazem folklorystycznym, tańcem gruzińskim
 • 2 noclegi w pensjonacie w Kazbegi ze śniadaniem
 • 2 uroczyste kolacje z winem w Kazbegi
 • 1 nocleg ze śniadaniem i suprą (uroczystą kolacją) w Sighangi
 • 1 nocleg ze śniadaniem i kolacją w Gori
 • 1 nocleg ze śniadaniem w pensjonacie w Kutaisi
 • ubezpieczenie TU Europa KL 30tys  €, nnw 3tys €, ratownistwo 5tys €, bagaż 300 €

Cena nie zawiera

 • posiłków innych niż wymienione
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
 • wydatków własnych

Charakter wyprawy przygodowy. Chcemy sporo zobaczyć i posmakować prawdziwej Gruzji.

 

 

Kontakt

+ 48 604 778 280

aga@projektpodroze.pl

 • Wpłata zadatku oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
  Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Dane organizatora turystyki: Agnieszka Jurzak NIP 5471403898, wpisaną do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego pod numerem 1676