Gruzja  4-15 lipca 2023 wymarzona, kompleksowa 12 – dniowa wyprawa dla każdego

Podczas wyprawy zwiedzimy „sztandarowe” miejsca Gruzji, ale także miejsca do których docierają tylko nieliczni. Ponieważ potrzeba tam nie tylko samochodów 4×4, ale przede wszystkim gruzińskiej znajomości terenu i ich „ułańskiej” fantazji. Podczas części offrodowej wyprawy współpracujemy z licencjonowanym gruzińskim biurem turystycznym.

Plan wyprawy

Gruzja to kraj, który kocha Polaków. Ponoć jesteśmy do siebie podobni. Łączy nas niechęć do Rosji i miłość do jedzenia i picia. To położona wśród kaukaskich gór kraina, gdzie ludzie są szczęśliwi, a malownicze krajobrazy i średniowieczne miejscowości sprawiają, że czas stanął tu w miejscu.

4.07 : lądowanie w Kutaisi i transfer do Tbilisi

zakwaterowanie w Gesthousie w centrum miasta. Pokoje 2-3 osobowe.

5.07– Tbilisi miasto magiczne, bajeczna stolica Gruzji

TBILISI – jedno z najstarszych miast na świecie. Naukowcy podejrzewają, że ludzie żyli tu już około 5000 lat temu, w skalnych jaskiniach na brzegach rzeki Mtkwari. Zaczniemy zwiedzanie od Cminda Sameba, największej cerkwii Kaukazu Następnie udajemy się na Twierdzę Narikala, będącą fajnym punktem widokowym na całą panoramę Tbilisi. Podchodzimy także pod pomnik Matki Gruzji. Następnie schodzimy do dzielnicy Abanotubani, słynącej z łaźni siarkowych. Przejdziemy od wodospadu Leghvtakhevi, wzdłuż kolorowych domków na skałach, przez urokliwe uliczki z rzeźbą tamady aż do krzywej wieży przy teatrze lalek i na pchli targ na Suchym Moście.

Dzień zakończymy wspólną kolacją z pokazem folklorystycznym.

 

6.07: Gruzińska droga wojenna Jedziemy w kierunku Kazbegi.

Gruzińska Droga Wojenna biegnie od Tbilisi aż do rosyjskiego Władykaukazu (208 km), natomiast najpopularniejszy wśród turystów odcinek trasy kończy się  nieco wcześniej, po około 160 km w Stepancminda. Chociaż nazwa drogi brzmi nieco złowrogo, jest ona bardzo malownicza i bogata w widoki, ponieważ przez większość czasu jedzie się przez wysokie góry. Najwyższa wysokość, na jaką wspina się droga to niecałe 2400 m. n.p.m. (Przełęcz Krzyżowa).

Po drodze zwiedzimy Mcchetę. Była to pierwsza stolica Królestwa Gruzji, to tam, w 317 r. przyjęto Chrześcijaństwo. Katedra Sweti Cchoweli jest jednym z najważniejszych zabytków kultury, sztuki i architektury gruzińskiej.

Twierdza Ananuri to pierwszy „obowiązkowy” punkt na trasie. Została zbudowana w XVII wieku i pełniła przede wszystkim funkcje obronne. Twierdza jest atrakcyjna głównie ze względu na swoje malownicze położenie nad Zbiornikiem Żinwalskim. Kolor wody jest naprawdę niesamowity!

Wieczorem kwaterujemy się w Kazbegi i od rana będziemy wypatrywać szczytu drzemiącego wulkanu Kazbeg (5047m npm)

Pensjonat w Kazbegi – pokoje 2-3 osobowe

7.07: najpiękniejszy spacer Dolina Truso

Dolina Truso uważana jest za jedną z najładniejszych dolin w Gruzji nie bez powodu. Wysokie szczyty, liczne źródła mineralne i przepiękna dolina robią ogromne wrażenie. Spacer jest długi, ale bez większych przewyższeń.

8.o7– czas na region winny czyli Kachetię 🙂

Po śniadaniu krótki trekking. Cminda Sameba to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Gruzji. Nazwa odnosi się do klasztoru, ale prawdziwa magia kryje się w krajobrazie wokół. Cminda Sameba leży na wysokości 2170 m. n.p.m. Będąc na tej wysokości, nad nami nadal górują niesamowicie wysokie szczyty, a przede wszystkim jedna z najwyższych gór Kaukazu – Kazbek (5054 m. n.p.m). Klasztor na tle gór to prawdziwie pocztówkowy widok, a jeszcze więcej uroku dodają konie, które biegają w pobliżu

Schodzimy do Kazbegi i zmierzamy w kierunku magicznej krainy winem płynącej. Kachetia. Zanim dojedziemy zatrzymamy sie w klasztorze Bodbe, leży raptem 2 kilometry od Signagi, od setek lat jest popularnym miejscem pielgrzymek. Swoją sławę zawdzięcza temu, że w Bodbe znajduje się grób świętej Nino – postaci niezwykle ważnej dla gruzińskiej tradycji i wiary. Klasztor Bodbe to świetny punkt widokowy na Kaukaz, co zawdzięcza położeniu na zboczu w dolinie rzeki Alazani. Nocleg mamy w magicznej Singhaghi, otoczonej murem (Dłuższy podobno jest tylko mur chiński). Miasto zakochanych, z działającym jeszcze do niedawna 24-godzinnym Urzędem Stanu Cywilnego.

Wieczorem czeka nas supra u naszych gospodarzy.

9.o7– Dawit Garedża – legendarny klasztor na gruzińskiej półpustyni

Po śniadaniu przez Udabno, czyli „miasto duchów” dojedziemy aż do granicy z Azerbejdżanem do jednego z największych średniowiecznych ośrodków religijno kulturowych. Na kompleks składa się trzynaście klasztornych jaskiń leżących zarówno po stronie Gruzji jak i Azerbejdżanu. Jeszcze niedawno te piękne jaskinie z freskami po stronie Azerbejdżanu mogliśmy zwiedzać, teraz pilnuje ich straż graniczna i wstęp jest surowo zakazany. Podobno dla Azerbejdżanu to ważna strefa militarna, pozostaje mieć nadzieję na szybkie rozwiązanie konfliktu.

Kolejnym celem zwiedzania na ten dzień jest skalne miasto Upliscyche. Na skalistym brzegu rzeki Mtkwari znajduje się kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności. Jest to największe miasto skalne na terenie Gruzji. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami.

Wieczorem pyszna kolacja w gesthousie w Kutaisi

10.07 Wyruszymy do Swanetii!

Pojedziemy offradową drogą dostępną tylko przez kilka miesięcy w roku! Przemierzać będziemy malowniczy region Lechkhumi, miasteczko Tsageri. Zobaczymy 2 baszty obronne, których symbolika oznacza – spotkaj, uderz, nie przepuść. W dalszej trasie będą nam towarzyszyć niesamowite krajobrazy Dolnej Swanetii. W miasteczku Lentekhi będziecie mogli spróbować domowego kubdari (regionalnej potrawy). Pożegnamy asfalt aż do Mestii! Będzie offroadowy pył, przygoda i kosmiczne widoki nie z tej ziemi! Przejedziemy obok malutkiej wioski Tsana, gdzie mieszka zaledwie 12 rodzin.

Dotrzemy do malowniczej Przełęczy Zagaro, gdzie na wysokości 2800 m znajduje się cerkiew XII Apostołów! Zwiedzimy wioskę Ushguli, która jest najwyżej położoną wioską w Europie (2100 m). Wioska jest zamieszkana przez cały rok, nawet w surowe zimy! Zobaczymy monaster Lamaria z XI wieku z najwyższym szczytem Gruzji w tle – Shkhara (5193 m). Przejdziemy się wśród średniowiecznych baszt obronnych. Ushguli jest miejscem, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu! W drodze do Mestii zwiedzimy znajdującą się samotnie nad rzeką basztę miłości, a historię o niej usłyszycie już na miejscu!

W Mestii zakwaterujemy się w gesthousie, będzie czas na kolacje i odpoczynek

11.07 lodowiec Chalaadi

Po śniadaniu  zabierzemy Was na wspaniały trekking pod samo czoło lodowca Chalaadi (2-3 godziny zajmuje trasa tam i z powrotem). Szlak nie jest trudny, nie ma dużych przewyższeń. Pojedziemy w klimatyczne miejsce Heshkili Huts na lunch i odpoczynek. Wrócimy do Mestii. Czas wolny.

12.07 Jeziora Koruldi

Po śniadaniu wyruszymy na kolejną przygodę! Będzie to konkretny offroad i trekking do Jezior Koruldi! Samochodami dojedziemy do miejsca skąd rozpoczniemy trekking. Trasa nie jest długa, ale jest duże przewyższenie. Jeziora znajdują się na wysokości 2800 metrów. Wrócimy do Mestii. Fascynujące historie i eksponaty z regionu Swanetia zobaczycie w muzeum etnograficznym w Mestii. Czas wolny.

13.07 wracamy do Imeretii

Wyruszymy do Kutaisi, po drodze zobaczymy 6 na świecie pod względem  wielkości tamę. Zobaczymy Kanion Balda, gdzie można się wykąpać przy dobrej pogodzie. W Kutaisi w rodzinnym guesthouse, gdzie zatrzymamy się na nocleg  będzie czekać przepyszna kolacja.

14.07 przełęcz Zekari, czyli jedno z tych miejsc gdzie docierają tylko nieliczni

Po śniadaniu wyruszymy na Zekari, do bajecznych gór oddalonych zaledwie 80 km od centrum Kutaisi! Zatrzymamy się na wysokości 2300 m przy naszej chatce #Zekariwindow na piknik. Droga do celu zajmie nam około 2,5-3 godzin. Ostatnie 40 min to offroadowa trasa. Czeka Was gruziński jeep tour! Na trasie zatrzymamy się przy resorcie Sairme, gdzie będziecie mogli skosztować mineralnych wód leczniczych. Zabierzemy Was do najwyżej położonej wioski w regionie Imeretia – Ivilta. Do Kutaisi wrócimy po zachodzi słońca.

 

15.07 – Śniadanie, transfer na lotnisko.
Kilka słów o biletach samolotowych

Kupujemy indywidualnie na stronie https://wizzair.com/pl-pl/#/ Trasa Polska-Kutaisi.

Większość grupy ma już  kupione bilety, lecą z Warszawy i Katowic.

W razie pytań chętnie odpowiem i pomogę.

Koszt 1200eur zawiera

 • transfery z i na lotnisko
 • przejazd busem od 4-9.07 do wszystkich miejsc wymienionych w programie
 • paliwo i doświadczonych gruzińskich kierowców
 • przejazdy samochodami terenowymi 10-15.07
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • 2 noclegi ze śniadaniem w Tbilisi
 • kolacja w Tbilisi z pokazem folklorystycznym, tańcem gruzińskim
 • 2 noclegi w pensjonacie w Kazbegi ze śniadaniem
 • 2 uroczyste kolacje z winem w Kazbegi
 • 1 nocleg ze śniadaniem i suprą (uroczystą kolacją) w Sighangi
 • 3 noclegi ze śniadaniem w pensjonacie w Kutaisi
 • 2 uroczyste kolacje w Kutaisi
 • 3 noclegi w pensjonacie w Mestii
 • wspólna kolacja w restauracji w Mestii
 • piknik na Zekari
 • ubezpieczenie TU Europa KL 30tys  €, nnw 3tys €, ratownistwo 5tys €, bagaż 300 €

Charakter wyprawy przygodowy. Chcemy sporo zobaczyć i posmakować prawdziwej Gruzji.

Na miejscu potrzebne Wam będą tylko i wyłącznie pieniądze na 2-3 posiłki (po ok 50zł) pamiątki, alkohol i kawę.

 

Kontakt:
+48 604 778 280
aga@projektpodroze.pl

 

Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.