Tym razem za cel naszej podróży obieramy Czechy, a w nich – Czeski Raj. Tam obejrzymy kilka odlotowych średniowiecznych warowni pięknie wkomponowanych w skalne labirynty. Do tego miasto Rumcajsa, muzeum Škody, podziemne jezioro…

Zaczniemy od niesamowitego miasta skalnego Hruboskalsko przy okazji zwiedzając zamek Valdštejn i Hruba Skala, odwiedzając liczne punkty widokowe i ciekawe przejścia takie jak Adamovo lože czy Myší díra.

Kolejną atrakcja Czeskiego Raju to Prachowskie Skały. To płaskowyż zbudowany z piaskowca, gdzie znajdziemy liczne wieże, ostańce i iglice skalne powstałe na skutek erozji. To tutaj będziemy chodzili wąskimi tunelami, licznymi schodami i przejściami. Raz będziemy oglądali teren z góry, aby za chwilę podziwiać wieże i wspinających się na nich wspinaczy, od dołu.

Z większości punktów widokowych i dróg widać na horyzoncie charakterystyczne dwie wieże. Mówi się, że Zamek Trosky to symbol i główna atrakcja Czeskiego Raju. Położony jest w niewielkiej odległości od miasta Jiczyn (Jičín). Na dwóch skałach nazwanych Baba i Panna wybudowano główne wieże zamku, które otwarte są do zwiedzania przez turystów. Obecnie z czasów jego świetności pozostały tylko ruiny, natomiast widoki z góry na krajobraz Czeskiego Raju są niesamowite

Jiczyn (Jičín) to bajkowo malownicze miasteczko rodzinne rozbójnika Rumcajsa i jego rodziny, bohaterów słynnej czeskiej kreskówki, która ukończyła właśnie 50 lat.

Kult Rumcajsa widać tu na każdym kroku. Można przejść się po mieście trasą Rumcajsa lub Cypiska, odwiedzić warsztat szewski Rumcajsa i poświęconą mu wystawę na zamku przy głównym placu staromiejskim – placu Wallensteina.

Chętni mogą jeszcze odwiedzić Bozkovské dolomitové jeskyně, które  kryją największe w Czechach podziemne jezioro z krystalicznie czystą wodą. Trasa turystyczna ma około 1000 metrów długości i wiedzie labiryntem skalnych korytarzy.