BRAK MIEJSC

 

Czarnogóra, nazywana również Montenegro, zachwyci Cię bogactwem historycznym oraz krajobrazami w górach i nad Morzem Adriatyckim. Wykorzystując korzystne ceny lotów zaplanowałam wyjazd objazdowy.

Bilety kupujemy samodzielnie na stronie wizzair lub ryanair z Wrocławia, Berlina, Katowic i Warszawy. Na dzień 22 kwietnia kosztują 850zł z Wrocławia, z Katowic 500zł, z Warszawy 600zł, z Berlina 250EUR.

8.08.2023

Lądowanie Podgorica 8.55

Trasa 150km, czas przejazdu ok 3h, nocleg Zabljak

Po drodze zatrzymamy się na obiad w okolicy mostu Durdevica, a po południu przejdziemy trasę do Czarnego Jeziora.

Kanion Tary jest nie tylko najgłębszym kanionem w Europie, ale także jednym z najgłębszych na świecie (po Wielkim Kanionie w USA). Miejscami jego ściany wznoszą się 1300 metrów nad lustrem rzeki. Słynny most na Tarze, czyli most Durdevica to jeden z symboli kanonu Tary. Ma 365 metrów długości, 170 metrów wysokości i opiera się na pięciu przęsłach (każdy z nich ma rozpietość do 116 metrów). Zaprojektował go Mijat Trojanovic, a budowę rozpoczęto w 1938 roku i trwała dwa lata. W tym czasie był najwyższym takim mostem w Europie.

Czarne Jezioro (Crno Jezero) to najbardziej znane jezioro polodowcowe w górach Durmitoru. Jezioro leży na wysokości 1416 m n.p.m., a jego powierzchnia to aż 515 ha.

09.08 – 204km 4h Zabljak- Pluzine-zatoka Kotorska

Trasa P14 przez Park Narodowy Durmitor jest jedną z najpiękniejszych oraz najwyżej położonych dróg w Czarnogórze. Widokami nie ustępuje innym tego typu trasom a odróżnieniu do nich, nie zagościła tu komercja. W miarę jak zbliżamy się do Pluzine oczom naszym ukazuje się turkus pomieszany ze szmaragdem – to widziane z góry wody Jeziora Piva. Powoli, zakręt za zakrętem, tunel za tunelem zjeżdżamy coraz niżej i niżej aby w końcu przedostać się przez most na jednej z odnóg jeziora do miasteczka Pluzine.

Na końcu zjeżdżamy do jeziora Piva: to sztuczny zbiornik powstały poprzez zalanie terenu po zbudowaniu tamy na rzece Piva w 1975 roku. Ma ono 45km długości i nawet do 200m głębokości. Znajduje się na wysokości 645m n.p.m. co czyni go najwyżej położonym sztucznym zbiornikiem świata. Tama ma wysokość 200 metrów i grubość 36 metrów. Jest to druga co do wysokości tama w Europie. Zapora wykorzystywana jest przez pobliską elektrownię wodną Mratinje.

10.08

Kotor  jest przepięknym miastem położonym nad, jak się to często nazywa, najdalej na południe wysuniętym fiordem- czyli zatoką Kotorską. Położony u podnóża urwiska, otoczony surowymi górami przybrzeżnymi, z wodą zatoki delikatnie spływającą po jej brzegach, jest główną atrakcją i imiennikiem Zatoki Kotorskiej. Położone w południowo-wschodnim zakątku wewnętrznej zatoki, to cudowne historyczne miasto jest jednym z prawdziwych klejnotów Bałkanów i jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia wiosną w Europie.

11.08 90km -3h

Perast jest jednym z bardziej uroczych miasteczek leżących w obrębie Zatoki Kotorskie., najbardziej słynie chyba z dwóch wysepek położonych w Boce Kotorskiej nieopodal brzegu miasteczka. Można powiedzieć, że główną atrakcją wycieczki do Perastu jest właśnie rejs na jedną z tych dwóch wysepek – wysepkę Matki Boskiej Skalnej (Gospa od Škrpjela).

Herceg Novi to malownicze, nadmorskie miasto, położone tuż przy granicy z Chorwacją. Ma wyjątkowo romantyczną aurę, na którą składa się prześliczna, położona na górskim zboczu starówka, ciekawa architektura, rozległe widoki oraz liczne kwiaty, zdobiące latem ulice. Herceg Novi słynie też z trzech twierdz oraz faktu, że swoją letnią rezydencję miał tu noblista – Ivo Andrić.

12.08 120km 3h

Niedaleko Kotoru znajduje się jedno z pasm Gór Dynarskich, a mianowicie Lovcen. Położone jest ono również na terenie Parku Narodowego o tej samej nazwie. Góry Lovcen oferują doskonałe widoki na zatokę, ale nie tylko. Z najczęściej przez turystów odwiedzanego szczytu pasma, czyli Jezerskiego Vrhu, zobaczyć można niemalże całą Czarnogórę. Na jego wierzchołku wznosi się Mauzoleum Piotra II Petrovića-Niegosza, który był biskupem oraz władcą Czarnogóry wprost uwielbianym przez poddanych.

Wracają zaglądniemy jeszcze do Budvy. Stare miasto w Budvie, to obowiązkowy punkt, który trzeba zobaczyć podczas pobytu. Starówka wrasta w krajobraz lazurowego Adriatyku, w dodatku jest otoczona plażami, które pozwalają nam połączyć zwiedzanie z kąpielą morską. Mury i ulice starego miasta zostały zbudowane głównie za panowania weneckiego.

13.08

Dzień odpoczynku

14.08 72km 1,5h

Sveti Stefan to jedno z najbardziej fotogenicznych, a zarazem niedostępnych miejsc Czarnogóry. Znane jest z publikacji turystycznych, okładek przewodników czy widokówek. Co roku zjeżdżają tu rzesze turystów podziwiać tę maleńką wioskę i podglądać jak bogacze spędzają wakacje. Wioska położona jest na skalistej wyspie na wybrzeżu między Budvą, a Petrovac na Moru. Ze stałym lądem połączona jest wąską, sztuczną groblą, która umożliwi dostanie się na wyspę suchą stopą nawet w trakcie przypływu. O jej wyjątkowości stanowi fakt, że wioska jednocześnie jest twierdzą zbudowaną w 1442 roku. Twierdza Świętego Stefana dawała schronienie mieszkańcom z okolicznych osad przed najazdami Turków i korsarzami.

W zeszłym roku obiekt był wystawiony na sprzedaż, ciekawe jak będzie teraz. My tak czy inaczej po sesji zdjęciowej udamy się w kierunku Virapazar i  Jeziora Szkoderskiego.

Jeziorem Szkoderskim (me. Skadarsko Jezero) dzielą się dwa państwa – Czarnogóra i Albania, ale to Czarnogórze przypadła większa (i piękniejsza) część jeziora w udziale, bo aż 2/3 powierzchni. Jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim i prawie cała jego czarnogórska część objęta jest ochroną parku narodowego. Na terenie Jeziora Szkoderskiego żyje prawie połowa wszystkich gatunków ptaków, które występują w Europie. Najlepszą opcją na podziwianie Jeziora Szkoderskiego w całej jego okazałości jest wybranie się na rejs.

15.08

Ostatnie wspólne śniadanie i wyjazd na lotnisko

Na miejscu poruszamy się wynajętymi samochodami, albo jednym 9-osobowym, albo dwoma 4-5 osobowymi. Osoba, która będzie kierowcą auta ma zniżkę 100eur od ceny wyjazdu.

 

Cena 550 eur zawiera (cena obowiązuje przy minimum 8 osobach w grupie)

 • noclegi w pensjonacie w Zabljak i w apartamentach w Bjelila (zatoka kotorska) i Virpazar
 • śniadanie pierwszego i ostatniego dnia
 • transfery na lotnisko
 • przejazdy pomiędzy punktami wymienionymi w programie
 • koordynację wyjazdu na miejscu
 • benzynę i parkingi do wynajętych samochodów
 • obowiązkowe ubezpieczenie KL 40tys eur OC 50tys  eur NNW 5tys eur
 • składkę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • gwarancję ubezpieczeniową Biura GT 177/2023 na kwote 421056pln

Cena nie zawiera

 • transportu do miejsca rozpoczęcia imprezy turystycznej oraz powrotu tzn. biletów lotniczych
 • wydatków własnych
 • posiłków innych niż wymienione
 • biletów wstępu
 • Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków imprezy.
  Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Dane organizatora turystyki: Agnieszka Jurzak NIP 5471403898, wpisaną do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Śląskiego pod numerem 1676