Włoskie perełki czyli Apulia i Baslicata 29.07-5.08.2019

Sielskie południe Włoch, bajkowe domki trullo, podwodne groty, na każdym kroku oliwki i winnice. Wiosną i latem to idealne, niezatłoczone miejsce na leniuchowanie na adriatyckim wybrzeżu oraz poznanie krainy słynnego stygmatyka ojca Pio.
Apulia (wł. Puglia) – region w południowych Włoszech, stanowiący ,,obcas wraz z ostrogą” słynnego buta Półwyspu Apenińskiego.To pas ziemi rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Adriatyku, od Półwyspu Gargano na północy, aż po Morze Jońskie na południu.
Pierwszy raz trafiłam w ten region trochę przypadkiem, kolejne wyjazdy były już planowane i za każdym razem zachwycały czymś nowym. To region, który zaskakuje pozytywnie na każdym kroku. A jeśli dorzucimy do tego perełki sąsiedniej Basilicaty to naprawdę nie warto się zastanawiać, trzeba kupić bilety jak najszybciej.

My lecimy z Katowic do Bari liniami Wizzair: 29 lipiec, wylot 20:35 i powrót 5 sierpnia 23:00. Bilety na dzień 11.02.18 kosztują 358zł w dwie strony.
Bilety kupujemy samodzielnie, ale jak zawsze chętnie pomogę.

Apulia i Basilicata to spory region pełen perełek, których po prostu nie można ominąć. Żeby nie tracić zbyt wiele czasu na dojazdy zaplanowałam noclegi w 2-3 miejscach tak, żebyśmy zobaczyli wszystko co trzeba, ale tez odpoczęli na plażach i we włoskich winnicach.

Ze względu na bardzo późną godzinę przylotu do Włoch zaczniemy od okolic Bari. Tam zamieszkamy w małym miasteczku w hotelu ze śniadaniami i zaplanowałam stamtąd dwie wycieczki. Punkt obowiązkowy to niesamowita Matera z Sassi, którą właśnie możemy oglądać na ekranach kin w filmie Maria Magdalena, a wcześniej w Pasji Mela Gibsona. Kolejny dzień to kraina lazurowego morza Polignano a Mare i kraina domków Trulii Alberobello.

Potem przeniesiemy się do najdalszego miejsca czyli od pięty włoskiego buta, półwyspu Salento. To miejsce gdzie masowa turystyka na szczęście jeszcze nie dotarła. Zaczniemy od Lecce: dzięki dziesiątkom barokowych kościołów w gąszczu wąskich uliczek, miasto zyskało nazwę „Florencji Południa”. Miasto olśniewa pięknie zdobionymi fasadami i wnętrzami, które wręcz eksplodują symfonią aniołów, cherubinów, świętych, Zbawicieli i Madonn.
Kolejny dzień to Majestatyczne klify, złote plaże, krystaliczne morze – Costa Adriatica. Zjedziemy z autostrady i skupimy się na tak zwanej litoranea, czyli drodze biegnącej wzdłuż wybrzeża, z której cały czas będziemy mieć świetny widok na zapierające dech w piersiach widoki. Trochę przystanków będzie: piaszczysta zatoka Torre Chianca, potem przepiękna Grotta della Poesia, a dalej Torre dell’Orso (Torre dell’Orso to przede wszystkim jeden z najsłynniejszych salentyńskich widoków – Le Due Sorelle, czyli dwie bliźniacze kolumny wystające z morza. Pochodzenie ich nazwy (pl. „dwie siostry”) wyjaśnia legenda, wedle której dwie siostry, chcąc choć na chwilę oderwać się od codziennej rutyny, postanowiły zakosztować morskiej kąpieli. Przybyły do Torre dell’Orso, dały nura do Adriatyku, a że akurat pogoda nie dopisywała (burza), nie były w stanie dobić z powrotem do brzegu. Bogowie, współczując nieszczęsnym siostrom, postanowili zamienić je w dwie skały. Prawda czy nie, zdjęcie z siostrami trzeba sobie zrobić.

Ostatnie dni spędzimy podróżując po półwyspie Gargano. Genialne włoskie jedzenie, piękne krajobrazy i leniwe dolce vita to nasz plan na końcówkę wyjazdu. Półwysep Gargano z krystalicznym morzem, rajskimi zatoczkami, przepięknymi piaszczystymi plażami, nad którymi górują malownicze wapienne skały, oraz pysznym jedzeniem i winem – nadaje się do odpoczynku idealnie.

Lecimy liniami wizzair z Katowic 29.07-5.08.2019. Bilety kupujemy samodzielnie.
Na miejscu poruszamy się wynajętymi samochodami. Ruch w tej części Włoch nie jest duży i prowadzenie samochodu nie wymaga większych umiejętności niż te, które ma każdy kierowca jeżdżący po Polsce. Żeby wyprawa mogła się odbyć to potrzebujemy chętnego kierowcy, który poprowadzi auto. Ten kierowca płaci 200zł mniej za noclegi i wynajęcie auta.

Koszt: 1650,00
– 2 noclegi w hotelu ze śniadaniami w okolicach Bari
– 5 noclegów w apartamentach w okolicach Lecce i na płw. Gargano
– wynajęcie aut z pełnym ubezpieczeniem
– projekt wyjazdu
Apartamenty są 8-osobowe, mają 3-4 sypialnie, w przypadku 3 sypialni są miejsca do spania w części ogólnej, jest dostępna kuchnia i miejsce do wspólnego odpoczynku.

Wyżywienie we własnym zakresie. Jako że mamy dostępne kuchnie to najłatwiej będzie zrobić raz na jakiś czas wspólne zakupy i z nich komponować śniadania. Koszt na podobnych wyjazdach kształtował się około 3-4eur za obfite śniadania. Obiadokolacje będziemy jeść gdzieś w trasie, w miejscu które nam się spodoba. Ceny w tej części Włoch od 7eur za pizzę do 15-20eur za owoce morza.
Benzynę i parkingi rozliczamy na miejscu po równo na wszystkich uczestników wyprawy.

Kontakt:
+48 604 778 280
aga@projektpodroze.pl
Jest to prywatna impreza, każdy uczestniczy w niej na własną odpowiedzialność i ryzyko. Wpłata zaliczki oznacza akceptację ceny i warunków.
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.